Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

MANTARIN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR

MANTARIN YARARLARI VE ZARARLARISon dönemlerin en gözde besinlerinden birisi olan mantar, gerçek bir sağlık hazinesi. Yapılan araştırmalarda, Mantarın içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği, alzheimer'dan koruyucu özelliği olduğu belirlenmiş.
Pek çok türü olan mantarın, bazı türlerinin, zehirli olduğu biliniyor ve bu da ölümcül sonuçlara yolaçabiliyor. ama, zehirsiz mantarlar, oldukça değerli besin kaynağı olarak gösteriliyor. 
Mantarın, bitkisel besinler içinde en besleyici olan besinlerden bir tanesi.  Ete yakın oranda ve çok değerli  bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, vücut için gerekli aminoasitlerin tümünü bulundurmakta. Mantarın içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği, alzheimer'dan koruduğu ve bu  yönüylede mantarın büyüme, gelişme, hastalıklardan korunma açısından önemli yararlar sağladığı belirtiliyor.  Mantar, yağ içeriği bakımından fakir olması nedeniyle, kalorisi düşük olduğunu ve şişmanlatmayan bir besin. Bu özelliği ile kilo vermek isteyenlerin diyetinde yer alması uygun bir besin maddesi.
Vitaminler açısından da çok zengin olan mantarın B grubu vitaminleri, A vitamini, K ve özellikle zengin bir D vitamini kaynağı olduğu belirtiliyor. “Özellikle en başta büyüme gelişme çağındaki çocuklar ve kemik erimesi açısından daha büyük risk altında olan kadınlar olmak üzere her insanda kemik ve dişlerin sağlığını sürdürme açısından, bu zengin D vitamini kaynağı çok daha büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.
Mantarın mineraller açısından da çok iyi bir besin olduğunu anlatan Yorulmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mantar kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve bakır içerir.
Tüm bu özellikleri ile kansızlığı, kalp damar hastalıklarını, tansiyon yüksekliğini, inme, astım, romatizmal hastalıklara yakalanma tehlikesini, migreni, diş çürüklerini ve kemik erimesini önler ve vücudun bağışıklığını güçlendirir. Mantar, hem vitamin hem de mineral içeriğiyle yaşlanmayı geciktirir, beyin ve sinir sistemini alzheimer gibi kronik hastalıklardan korur.
Sodyum miktarının düşük olması nedeniyle tansiyon yüksekliği ve kalp damar hastalığı bulunanların da yiyebileceği, iyi bir besindir. Mantarın içindeki çinko içeriğinin cildi güçlendirdiğini, yaraların iyileşmesini hızlandırdığını ve vücudun hastalıklara direncini artırdığı belirtiliyor.
MANTAR ALIRKEN DİKAT EDİLEMSİ GEREKEN HUSUSLAR ;
Mantar satın alırken, görünümü taze olan beyaz ya da açık krem renkli, sıkı dokulu, temiz ve tombul, parlak renkli ve canlı olanların tercih edilmesi gerekiyor. Mantar eğer güvenilir değil ise, öldürücü zehirlenmelere yol açabiliyor. Türkiye'de de yenilebilir ve zehirli toplam 2 bin 500 mantar çeşidi bulunmakta.
Yenilebilen mantarların yetiştiği bölgelerde de, onlardan ayırt edilmesi son derece zor olabilen yüzde 2–3 oranında zehirli mantarlar yetişmektedir. Zehirli ve zehirsiz mantarlar, görünüşleri ve tatları ile birbirinden farksızdır. Zehirli mantarlar taze, kurutulmuş, turşu, konserve olarak çiğ veya pişirilerek yenilmiş olsa bile asla güvenli değildir, zehirlenme hatta ölüme yol açabilmektedir” dedi.
Dünyada ve Türkiye'de zehirlenmelere sıklıkla neden olan amanita türü mantarların ölümlerin yüzde 90-95'inden sorumlu olduğunu belirtiliyor. En ölümcül olan amanita phalloides türündeki mantar, insan vücuduna girdiğinde karaciğer, böbrek gibi hayati organların tüm hücrelerinde tahribat yaptığını, vücuda 50 gram miktarında girmesinin bile ölüme yol açtı belirtildi.
MANTAR ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ ;
kişide sersemlik, uykuya eğilim, tansiyon düşüklüğü, gözlerde yaşarma, bulanık görme, göz bebeklerinde küçülme, yüz ve boyunda kızarma, bol tükürük salgılanması, bulantı, kusma, terleme, kas krampları, ishal, ateş, karın ağrısı, koma gibi belirtiler görülmektedir.
MANTAR ZEHİRLENMESİNDE NE YAPILMALIDIR ?
mantar zehirlenmesi durumunda, mümkünse hastanın kusturulması ve hiç zaman kaybedilmeden mümkün olan en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna, yediği mantarın örneği ile götürülmesi gerektedir.
Eklenti Başlığı
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !