Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

KARA ÜZÜM VE KARA ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI

Kara üzüm, özellikle kan yapıcı özelliğiyle ,son derece faydalı ve kıymetli bir besin. İçeriğinde bulunan anti oksidanlar sayesinden,  iyi bir kanser kalkanı olan kara üzümü, özellikle çocuklarınıza bol bol yedirmenizde fayda var.
Gelelim karaüzüm çekirdeğine. Kara üzüm çekirdeği, çok iyi bir  antioksidan . İçeriğinde bulunan vitaminlerden C ve E vitaminleri normal C vitamininden 20 kat ve normal E vitamininden ise 50 kat daha fazla faydalıdır. Bu sebeple de  hastalıklara karşı doğal koruma sağlar. Kara üzüm çekirdeğinden elde edilen üzüm çekirdeği hülasası, flavonoid denilen vitamin benzeri bir madde içerir.
* Antioksidan özelliği bulunan üzüm çekirdeği, vücudu kendi içinde oluşan ya da dış kaynaklı serbest oksijen radikallerinden ve diğer radikallerden korur.
* Üzüm çekirdeği damar yozlaşmasını önlüyor ve damarları sağlamlaştırıyor.
* Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını minimale indiriyor.
* Diyabetli ve varisli kişilere tedavi sürecinde fayda sağlıyor.
* Gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan koruyor.
* Üzüm çekirdeği, sürekli bilgisayarın başında olan kişilerin göz sağlığının korunmasında da önemli yer tutuyor.
*Faydaları saymakla bitmeyen üzüm çekirdeği DNA hasarını azaltarak, kanser oluşum riskini de düşürüyor.
*  Üzüm çekirdeği cildin bağdokusunda bulunan kollajeni sağlamlaştırdığı gibi deriyi dinçleştiriyor, kozmetik sanayinde merhem olarak kullanılıyor.
* Üzüm çekirdeği damarların kollajen dokusunu da sağlamlaştırdığı için damar sertliği ve damar sertliğiyle ilgili çok sayıda hastalığın oluşumunu önlüyor.
* Histamin salgısını azaltarak alerjiyi önlediği de bilinen üzüm çekirdeği, iltihabi prostaglandinlerin sentezini azaltarak romatizmal hastalıklar, ağrı ve endometrioz gibi durumlarda yararlı oluyor.
* Üzüm çekirdeği kullanımında çekirdek ekstresinin 100 miligramlık kapsülleri piyasada satışa sunuluyor.
* Üzüm çekirdeği artık kapsül halinde pek çok yerde satılmakta. Hastalıklardan korunmak için günde 1-2 kapsül yutulması, bir hastalık varsa dozu iki katına çıkarılması uygun görülüyor. Tamamen doğal olan üzün çekirdeğinin fazla tüketilmesiyle ilgili bir yan etkisi ise bulunmuyor.
* Doktorunuza danıştıktan sonra bu kapsülleri kullanın. Eğer hekiminiz uygun görmez ise günde 1 avuç kara üzüm kurusu yemeniz de aynı işi görecektir.
Eklenti Başlığı
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !