Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

CİLT KURULUĞU VE CİLT KURULUĞUNUN NEDENLERİ

CİLT KURULUĞUNUN NEDENLERİ;
Stres
:Günlük yaşantınızda bir çok nedenden dolayı yaşadığınız stres cildiniz için tehlikeli durumlar oluşturabilir.
Yorgunluk :Tüm gün boyunca yapmak zorunda olduğunuz işler, çalışma ortamınız, hergün uğraştığınız rutin işler sizi ve cildinizi yorar.
Uykusuzluk :Uyku sürecinde birçok önemli protein molekülünün yapımı gerçekleşir. Yeterli ve kaliteli bir uyku düzeni sağlanamadığı takdirde cildimizde yeni hücre yapımı ve onarımı aksayabilir.
Sık banyo yapmak :Çok sık banyo yapmak ve alkali sabunlar cildin üzerindeki doğal yağ (lipid) mantosunu yok edebilir. Çok sıcak suyla yıkanmak ve havluyla çok fazla/aşırı kurulanmakta cildinizin nemini alan nedenlerdir. Banyo yapmak cilde geçici olarak nem verir, ama cildin koruyucu yağlı tabakasını alarak uzun vadede daha çok nem kaybına yol açar ve cildinizin ciddi bir şekilde kurumasına neden olabilir.
Yaşlanma :Yaş ilerledikçe cildimiz de yaşlanır ve kendi nemini koruyamaz hale gelir. Yaşlılıkta veya cildimiz yaşlandığında cilt kuruluğu ortaya çıkar.
Deodorant, şampuan ve sık kullanılan diğer ürünler :Hemen hemen her gün kullandığınız deodorant, şampuan ve sabun tarzı ürünler cildimizdeki koruyucu yağ tabakasını yok eder ve dış etkenlerden kaynaklanan tehlikelere karşı cildinizin koruyucu mekanizmasını zayıflatır.
Güneş ışığının olumsuz etkileri :Işık ve sıcaklık kaynaklarına, dolayısıyla UV ve kızılötesi ışınlara uzun süre ve direkt olarak maruz kalmak cilt kuruluğuna neden olabilir. Özellikle güneş ışınlarının uzun süreli ve etkili bir şekilde kendini gösterdiği bölgelerde yaşıyorsanız, cildiniz tehlikede olabilir.
Bilinçsizce kullanılan kozmetik ürünleri :Kozmetikler kolay kolay alerji yapmaz. Ama, normalde zararsız olduğu halde, sizin cildinizin hassasiyet gösterdiği bir madde (renklendirici, koku verici, koruyucu katkı maddeleri) içeriyor olabilirler. Dermatolojik olarak test edilmiş de olsa, hiçbir kozmetik malzeme bu riski tamamen önleyemez. Ürünlerin üzerindeki "hipoalerjenik" ibaresi, alerji riskinin en aza indirildiğini gösterir.
Soğuk ve sıcak :Çok sıcak kadar çok soğuk da cildinizde kurutucu etki yapar. Ayrıca ani ısı değişikliklerinden de kaçınmak gerekir. Soğuk etkisiyle cilt yüzeyindeki nem kolaylıkla yok olur. Eğer aşırı rüzgarda ilave olursa kuruluk tablosu çok daha rahatsız edici hale gelebilir. Ayrıca klimalı ortamlar havadaki nemin azalmasına dolayısıyla cildinizin nem durumunun azalmasına ve cilt kuruluğuna neden olabilirler. Bu nedenle klimalı ortamlardan olabildiğince uzak durulmalıdır.
Giysiler :Yünlü giysiler, cildi tahriş edebilirler ve kaşınmalara neden olabilirler; fazla kaşımak ise cildin kurumasını hızlandırır ve sonunda cilt kuruluğu gelişebilir.
İlaçlar :Kullandığınız bazı ilaçlar cildin nem kaybının artmasına ve ciltte kurumaya neden olabilirler. Örneğin akne tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar (isotretinoin vb), kozmetik amaçlı kullanılan cildinizde soyulma oluşturan maddeler ya da merhem, krem losyon gibi ilaç veya kozmetik maddelerin içerisinde bulunan bazı koruyucu maddeler ile parfümler cildinizi hassaslaştırabilir ve cildinizi kurutabilir.
Aileden gelen :Cilt kuruluğu bazen de ailesel nedenlere bağlı olabilir. Ailesinde saman nezlesi ve astım gibi şikayeti olan çocuklarda yatkınlık vardır. Egzema veya cilt rahatsızlıklarına yatkınlık gibi nedenler tetikleyici sebeplerdir.
Çocuklarımıza geçebilenler :Herhangi bir nedenle cilt kuruluğu hastalığına yakalanmış bireylerin doğacak çocukları da bu riski taşıyacaklardır. Cilt kuruluğu hastalığı zamanla etkisini genlerde de gösterebilir ve gelecek nesle de geçebilir.
Düzenli beslenmemek :Cildinizin ihtiyacı olan ve onu nemlendiren besinlerin yeteri miktarda tüketilmemesi cilt rahatsızlıklarına neden olabilir.
Yeterli su almamak :Vücudunuzun yaşam kaynağı olan su yeteri miktarda tüketilmediği takdirde bundan ilk etkilenen cildiniz olacaktır. Cildinizin pürüzsüzlüğünü, esnekliğini koruyabilmesi için cildinizin nem oranı en az %10 olmak zorundadır.
Alkol ve sigara kullanımı :Alkol ve sigara kullanımı cilt kuruluğunun en önemli sebeplerindendir. Sigara kullanımı cildi besleyen kılcal damarları daraltarak yeterince oksijen ve besleyicilerin taşınmasını engeller, kuruluğa ve cildin doğal görünümünü bozarak kırışıklıkların oluşmasına yol acar.
Tüm cilt hastalıklarında olduğu gibi cilt kuruluğunda da sağlıklı beslenmeye önem vermek gerekir.
CİLT KURULUĞUNA BİTKİSEL ÇÖZÜM;
Sebze, yeterli meyve, dengeli bir şekilde beyaz ve kırmızı et tüketmek gerekir.
Kuruyemişlerden yararlanılmalı, baklagiller ihmal edilmemeli, 3 beyaz olrak adlandırılan şeker, tuz ve undan kaçınılmalıdır. Şeker ve unun karbonhidrat değeri yüksek olduğu için insilünü yükseltir ve yangısal reaksiyonları artırır. Bu da iltihapların ve kaşıntıların artmasına neden olur. Ayrıca cildin yaşlanmasını hızlandırır. Cilt kuruluğunun giderilmesinde sağlıklı beslenme çok önemlidir. Cildi özellikle besleyen besinler vardır.
Örneğin semiz otu, omega 3 içeren ceviz, Omega 6 içeren çekirdek, limon, portakal, havuç, yeşil sebzeler, renkli meyveler anti-oksidon içermektedirler. Yemeklere salça koymak da cilt sağlığı bakımından çok önemlidir.. Ve doğal ürünlerden de faydalanmak, cildin nemlenmesi açısından son derece önemlidir.
Eklenti Başlığı
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !