Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

BALIN FAYDALARI

balın yararlarıBalın Faydaları

Balın Faydaları,Balın Yararları, Bal ve Faydaları,Bal Neye İyi Gelir, Balın Zararları, Balın Zararları Nelerdir,Balın Zararı Varmı,Balın Yararı,Balın Yararları Nelerdir ,Balın Faydaları
Bal, doğal bir mucize olarak, mutlaka her sağlıklı insan tarafından tüketilmesi gereken bir besin. Sağlıklı insan tarafından diye başladım, çünkü, eğer bir sağlık sorununuz var ise, balı kullanmadan önce, hekiminize danışmanız uygun olacaktır. Eğer hekiminiz tarafından önerilirse, kullanmak, çok daha iyi sonuçlar verecektir. Balın faydaları, saymakla bitmez türden. Bu yazımda, balın faydaları hakkında, sizleri bilgilendirmek istiyorum.
Balın Faydaları,Balın Yararları, Bal ve Faydaları,Bal Neye İyi Gelir,Balın Yararı,Balın Yararları Nelerdir , Balın Faydaları
*Mideye kuvvet verir.Ülsere iyi gelir ve mideye oldukça faydası vardır.
*Çocuklara zeka verir.
*Tansiyon düşürür, iştah açar.
*Doğal diş macunu vazifesi görürü. Diş etlerini ve diş minesini kuvvetlendirir.
* Alaca hastalığının şifasıdır.
* Kabızlık için çok faydalıdır. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.
* Damarları açar, romatizmaya ve alerjiye faydalıdır.
*  Ağrı dindirici özelliği sayesinde, pek çok ağrının dindirilmesinde destek sağlar.
* Cilt için çok faydalıdır. Cilt maskesi şeklinde kullanıldığında, cildi onarır,  yumuşatır, saçları besler, yaşlanmayı geciktirir.
* İshali keser. İçerisinde bulunan elementler sayesinde, ishal nedeni ile vücuttan atılan önemli elementlerin yerine konulmasını sağlar.
* Zayıflatıcı etkisi vardır.
* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliğinden dolayı, Nezle ve öksürüğe iyi gelir.
* Kalp çarpıntısı için faydalıdır.
* Sedef, sarılık ve beyin hastalıklarında kullanılır. Alerjik vakaları önler.
* Gözün görme yetisini artırır.
* Yaraların tedavisinde kullanılır: Balın havadan nem çekebilme özelliği, iyileşmeyi hızlandırarak yara izi kalmasını önler. İyileşmenin gücünü artıran kolajen liflerinin üretimini hızlandırır. Balın, yaranın etrafındaki şişkinliği azaltan antienflamatuar özelliği vardır.
*Kolayca sindirilir: İçindeki şekerlerin bir başka cins şekere (fruktozun glikoza) dönüşebilme özelliği sayesinde bal, yüksek miktarda asit içermesine rağmen, en hassas mideler tarafından bile kolaylıkla sindirilir. Aynı zamanda bağırsakların ve böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
* Süratle kana karıştığından dolayı çok iyi bir enerji kaynağıdır:  Bal ılık suyla karıştırıldığında 7 dakika içinde kana karışır. İçerdiği serbest şekerlerden dolayı beynin çalışması kolaylaşır. Yapılan son araştırmalara göre, şekerlerin bu kendine has karışımı yorgunluğun giderilmesinde en etkili yöntemdir ve atletik performansı artırmaktadır.
*Kan yapımına destek olur: Bal, kan yapımı için vücudun gereksinim duyduğu enerjinin önemli bir bölümünü karşılar. Ayrıca kanın temizlenmesine de yardımcı olur. Kan dolaşımını düzenleyici ve kolaylaştırıcı yönde etkisi vardır. Damar sertliğine karşı önemli bir koruyucudur.
*En iyi Antioksidanlardan birisidir : Sağlıklı yaşamak isteyen herkesin özellikle antioksidan tüketmesi gerekir. Antioksidanlar, hücrelerde normal metabolizmanın zararlı yan ürünlerini temizleyen bileşenlerdir. Balın içeriğinde de güçlü antioksidanlar mevcuttur: Pinocembrin, pinobaxin, chrisin ve galagin. Bunlardan pinocembrin, yalnızca balda bulunan bir antioksidandır.
Antibakteriyeldir :  Antimikrobik etmenler belirli bakterilerin, mayanın ve küfün büyümesine engel olur. Balın, bakterinin barınmasına olanak tanımayan özelliği "inhibine etki" olarak adlandırılır.
Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir : Bal, fruktoz ve glikoz gibi şekerlerin yanı sıra magnezyum,potasyum, kalsiyum, sodyum klorür, kükürt, demir ve fosfor gibi mineralleri de içerir.Nektar ve polen kaynaklarının niteliklerine göre değişmekle birlikte, balda B1, B2, C, B6, B5 ve B3 vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca bakır, iyot, demir ve çinko da az miktarlarda bulunur.
Balın Zararları, Balın Zararları Nelerdir,Balın Zararı Varmı,
Bal çok faydalı bir besin olmasının yanı sıra, allerjik reaksiyonlara sebep olabilecek bir besindir. Ayrıca, çok fazla potasyum ve calsiyum tüketmemesi gereken hastalar için fayda yerine zarar sağlar. Özellikle kronik böbrek yetmezliği hastalarında, hekime danışmadan kullanılmaması gerekir.
Balın Faydaları,Balın Yararları, Bal ve Faydaları,Bal Neye İyi Gelir, Balın Zararları, Balın Zararları Nelerdir,Balın Zararı Varmı,Balın Yararı,Balın Yararları Nelerdir ,Balın Faydaları
Eklenti Başlığı
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !