Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

BAKLANIN FAYDALARI VE ZARARLARI

Bahar mevsiminde görmeye alışık olduğumuz ve pek çoğunun evinde, yemek olarak tüketilen baklanın pek çok yararının yanısıra, bazı zararları da mevcut. Öncelikle, baklanın faydalarından bahsedelim, ardından da, baklanın ne gibi zararları varmış, onları görelim.
BAKLANIN FAYDALARI ;
* İdrar arttırıcı kuvvet verici ve barsak parazitlerini düşürücü etkileri bilinmekte ve şeker hastalarında kan şekerini azalttığı idda edilmektedir. Zehirsizleştirilmiş baklalardan 10-20 adet yenilebilir.
* Ayrıca adet kanamalarını artırır ve kolaylaştırır doğum sonrası akıntıların gelişini rahatlatır. Toz haline getirilmiş kavrulmuş tohumlardan sabah aç karnına 1 kahve kaşığı alınır.
* Harici olarak tohumların lapası yaralı deri hastalıklarında uygulanır.
KULLANIM ŞEKLİ :  AOlgun tohumları acı lezzetli ve zehirli bileşikler taşıdıkları için bunları uzaklaştırmak maksadıyla kaynar suda bir müddet tutulurlar. Gevşeyen kabuklar soyulup bakla yenir veya bu tohumlar lapa haline getirilerek harici olarak deriye sürülebilir. Tohumlar kavrulup değirmende çekilerek toz haline de getirilebilir..
BAKLANIN ZARARLARI ;
Uzmanlar, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinin önemli gıda maddesi bakladan kaynaklanan hastalığın adının ‘Favizm’ olduğunu hatırlattı. Kısa adı, ‘G6PH’ olan bu rahatsızlığın, bakla yedikten sonra alyuvarların parçalanması ile meydana gelen kansızlık hastalığıdır.
Ölüme neden olabilir :Rahatsızlığın bulgularının 48- 96 saat arasında kendini gösterdiğini belirten Uzmanlar, “Kandaki hemoglobin ve hematocrit değerlerinin düşmesi hayati fonksiyonları etkiler. Geç kalındığında kalp yetmezliğine ve ölümcül vakalara neden olmaktadır” dedi.
BAKLAYA BAĞLI FAVİZM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ ;
Hastalığın belirtileri :Anne ve babalardan dikkatli olmalarını isteyen Uzmanlar, hastalığın ,ilk belirtisi olarak, Özellikle çocukların bakla yediklerinde idrar renginde siyahlaşma ve koyulaşma görüldüğünü söylüyor.. Gözlerde sarılık belirtileri ortaya çıkar. Bu durumda çocuklar vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.
Eklenti Başlığı
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !