Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ARDIÇ KATRANI VE ARDIÇ KATRANI YAĞININ FAYDALARI

Bir ağaç çeşiti olan, ardıçtan elde edilen ardı katranı ve ardıç katranı yağı, deri hastalıklarında kullanılan maddelerdir. Haricen, deriye sürmek yoluyla (1 K. katran ve 9 K. vazelin karışımı) kullanılır. Ülkemizde,  bu katran yerine, Andız katranı, Çam katranı veya Sedir katranı kullanılmaktadır.
Ardıç katranı yağı, ergenlik, egzama, saçkıran, kellik, uyuz ve sedef hastalığında kullanılır. Ardıç yağı, ergenlik, egzama, saçkıran, kellik, uyuz ve sedef hastalığında etkilidir.
* Sabun yapımında kullanılan ardıç katranı, saç dökülmesini, kepeklenmeyi ortadan kaldırır, mikroorganizmaların bu bölgelere yerleşerek zararlı olmalarını önler, egzamalı, mantarlı ciltlerin düzelmesini, canlı ve parlak görünmesini sağlar.
* Uyuzda etkilidir. Bu bitkinin dallarından elde edilen ardıç katranı denilen yağlı madde kullanılır. Antiseptik, tonik ve afrodizyak etkilidir.
    *  Güzel bir kokusu vardır. Kabukları yakıldığı zaman bulunduğu yerin havası­nı değiştirir.
    * Saç hastalıklarında kullanılır. Parmak araların­daki egzamayı ve iltihaplı yaralara sürülürse şifa verir. Uyuz, kellik, sedef, ergenlik gibi hastalıklara da iyi gelir.
    * Unutkanlığa faydalıdır.
    * Bir dirhem (4 gr.) ardıç katranı, vezni kadar balla karıştırılıp da göze kullanıldığında gözü keskinleştirir.
Eklenti Başlığı
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !