Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ALTINCI HASTALIK NEDİR

ALTINCI HASTALIK NEDİR BELİRTİLERİ TEDAVİSİAltıncı Hastalık Nedir ?

Altıncı Hastalık Belirtileri, Altıncı Hastalık Bulaşıcımıdır, Altıncı Hastalık Nasıl Bulaşır, Altıncı Hastalık Roseola İnfantum, Altıncı Hastalık Tedavisi
Anne babaların altıncı hastalık adıyla tanıdığı Roseola İnfantum, tehlikeli ve ciddi bir hastalıktır. Altıncı hastalık (egzantem subitum) çok sık rastlanan son derece bulaşıcı bir virüs enfeksiyonudur. Hastalık havadan geçen damlalarla bulaşır ve genellikle birinci yaşın ikinci yarısında ya da küçük çocukluk döneminde ortaya çıkar.
Hastalığın mikrobu herpes virüsü familyasındandır. Virüsle temasa geçildikten 7 ila 17 gün sonra ilk hastalık belirtileri ortaya çıkar. Ateş nedeniyle hastaneye götürülen bebeklerde sık görülen bir enfeksiyondur.
En sık 6-18 aylar arasında, bazen diş çıkarma ile birlikte görülür. Önce, bebekte 40 dereceye varabilen bir ateş görülür.( Diş çıkarma tek başına asla bu kadar yüksek ateş yapmaz ) Ateşin bu kadar yüksek olması, anne babayı endişelendirir. Bu endişe oldukça haklıdır, çünkü ateşe hassas bebeklerde ateşli havaleler görülebilir. Ateş düşürücü alınca, bebeğin biraz daha keyifli olduğu görülür. Bu yüksek ateşli dönem, 3-4 gün sürebilir.
Bu sırada bebekte yapılan muayenede, tanı koydurucu belirgin bir bulgu saptanmaz. Ateşli dönemin ardından, aniden ateş kaybolur ve özellikle gövde, boyun ve kollarda soluk kırmızı döküntü ortaya çıkar. İşte artık ateşin nedeni ve hastalığının adı belli olmuştur. Bağışıklık sistemi normal olan çocuklarda, herhangi bir komplikasyona yol açmaz
Altıncı hastalık belirtileri-
Altıncı hastalık belirtileri  Nelerdir ?

* İl 3-4 gün 40 derece ateş ilk belirtisidir. Başka bir belirti vermez.
* Ateş düştükten sonra, vücuttan başlayıp, yüze yayılan, pembe renkli küçük döküntüler meydana gelir. Bu döküntüler kaşıntısızdır. 1-2 gün içerisinde geçer.
Altıncı hastalık tedavisi ;

Yüksek ateş görülen dönemlerde, mutlaka ateş düşürücü verilmelidir. Bu dönemde, havale geçirme olasılığı yüksek olduğundan, dikkatli davranılmalıdır. Antibiyotik kullanmanın bir yararı yoktur.Bu konuda, en iyi yönlendirmeyi pediyatri uzmanları yapacaktır.
Altıncı Hastalık Belirtileri, Altıncı Hastalık Bulaşıcımıdır, Altıncı Hastalık Nasıl Bulaşır, Altıncı Hastalık Roseola İnfantum, Altıncı Hastalık Tedavisi
Eklenti Başlığı
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !